Dopracowany firmowy profil na Facebook’u

Facebook to nie tylko największa na świecie platforma społecznościowa, to także potężne narzędzie marketingowe, które pomoże Ci rozwijać swój biznes. W dzisiejszych czasach zaraz obok strony internetowej Twój profil na Facebooku jest wizytówką firmy i miejscem, gdzie potencjalni klienci będą szukać informacji o Twojej firmie. Dobrze stworzony i prowadzony profil może pomóc Ci zwiększyć sprzedaż w Internecie, pozyskiwać cenne kontakty i docierać z reklamą do osób, które z większym prawdopodobieństwem będą zainteresowane Twoimi usługami. Dzięki Facebookowi możesz rozwinąć swoją firmę i nawiązywać trwałe relacje z użytkownikami.

Warto pamiętać o tym, że profil Twojej firmy wymaga regularnej aktualizacji i aktywizacji obserwujących go osób. Nie mamy tu na myśli regularnie publikowanych treści czy wrzucania mało istotnych postów raz na 2 dni — najważniejsza jest spójność Twojej komunikacji. Na co więc należy zwrócić uwagę, tworząc taki profil?

NAZWA PROFILU FIRMOWEGO

Nazwa to adres Twojej firmy, który powinien dokładnie odzwierciedlać zawartość profilu — możesz ograniczyć się do nazwy firmy, ale do dyspozycji masz aż 75 znaków, dzięki którym możesz nie tylko się przedstawić, ale powiedzieć innym użytkownikom czym dokładnie się zajmujesz i czego mogą spodziewać się po wejściu na profil. Ważne jest, żeby nadać swojemu profilowi unikalny adres URL na Facebooku.

ZDJĘCIE PROFILOWE ORAZ ZDJĘCIE W TLE

Musisz przyznać, że pierwsze wrażenie jest bardzo ważne. Zdjęcie profilowe i w tle albo zachwycą odwiedzających już na samym początku, albo zniechęcą do dalszego przeglądania Twojego profilu. Wybierając zdjęcie profilowe postaw na swój logotyp lub element identyfikacji wizualnej, który kojarzony jest z Twoją marką. Całość powinna być prosta i wprost nawiązująca do Twojej marki.

Zdjęcie w tle (cover) jest natomiast elementem profilu, który powinien odpowiednio przywitać użytkownika, zachęcić go do zostania i zapoznania się z resztą treści dostępnych na stronie. Zamiast zwykłej grafiki lub zdjęcia, warto zastanowić się nad stworzeniem animacji lub filmu. Skup się na tym, co dla Twojej marki esencjonalne. Pamiętaj o odpowiednim doborze kolorów i czcionek, aby komunikacja była spójna. Zwróć uwagę, żeby wszystko poprawnie się wyświetlało zarówno na komputerze jak i telefonie! Sprawdź aktualne wymiary wymiary grafik tutaj.

OUR STORY

Ta sekcja idealnie nadaje się do opowiedzenia krótkiej historii o twojej firmie lub marce. Warto pamiętać o jej częstym aktualizowaniu, ponieważ jest to miejsce, do którego jako administrator nie zaglądamy często, natomiast użytkownicy wprost przeciwnie! Warto tu zadbać o spójność przekazu, czytelność i skorzystać z funkcji edycji tekstu, które oferuje Facebook. Dodaj w swojej historii dodatkowe zdjęcia, URL, linki z UTM i koniecznie pamiętaj o głównej grafice, które powinna być spójna z innymi grafikami pojawiającymi się na profilu.

INFORMACJE O STRONIE

Zwrócić tutaj uwagę na wpisane kategorie, dane kontaktowe, lokalizacje i inne informacje dostępne w informacjach o stronie — to bardzo ważne. Sprawdź też, czy wszystkie informacje są aktualne i pamiętaj o opisie, na który masz 255 znaków! To krótkie podsumowanie profilu, w którym możesz zawrzeć usługi, które świadczy Twoja firma lub poinformować użytkowników o swoich produktach. Dzięki temu Twój profil firmowy będzie częściej wyszukiwany na Facebooku.

SZABLONY I KARTY

Szablony to domyśle, stworzone przez Facebooka, układy stron firmowych. Dobrze sprawdzą się, jeśli Twój profil ma jasno określony cel biznesowy. Wybrany szablon dostosuje karty i sekcje pod kątem profilu Twojej działalności. Możesz również sam je dodawać i ustawiać wedle uznania. Karty umożliwiają przedstawienie Twoich produktów, usług i innych elementów na stronie takich jak: sklep, oferty pracy czy wydarzenia. To Ty decydujesz, które rzeczy chcesz wyróżnić. Koniecznie pamiętaj o odpowiednich grafikach, które nie tylko będą przyciągać uwagę odwiedzających Twoją stronę, ale też będą spójne z resztą profilu. Do swojego profilu możesz także dodać sklep umożliwiający sprzedaż Twoich produktów lub usług online!

CONTENT, CZYLI TREŚCI NA TWOJEJ STRONIE

Dodając wpisy, zdjęcia czy filmy na stronie firmowej, warto opierać się na paru wcześniej opracowanych liniach publikacji, które pozwolą Ci szczegółowo zaplanować harmonogram komunikacji. To sprawi, że całość profilu będzie nie tylko interesująca, ale też angażująca i wyróżniająca Cię z tłumu podobnych profili. Zanim stworzysz przykładowe linie publikacji, warto zastanowić się nad strategią komunikacji profilu, określić grupę docelową, personę oraz przejrzeć statystyki dostępne dla Twojej strony — jeżeli istnieje wystarczająco długo i ma odpowiednią liczbę obserwujących! Nie zapominaj, że profil firmowy na Facebooku to jedna z Twoich wizytówek i doskonałe miejsce do zbierania opinii, animowania oraz prowadzenia merytorycznych dyskusji z Twoimi fanami. Trzeba o niego dbać i systematycznie robić porządki. Publikując postaw na materiały wysokiej jakości, wybieraj dobre zdjęcia, dbaj o jakość filmów. Pamiętaj też, aby zadbać o poprawność gramatyczną i stylistyczną.

 /Piotr